Vienīgā partija, kas zina, kā panākt reālas pārmaiņas.

1 miljardu eiro vērts jautājumsKādēļ nepieciešama VID reorganizācija?

Šobrīd Latvijas nodokļu ieņēmumi sastāda aptuveni 30 % no IKP (Finanšu ministrijas 2018. gada IKP prognoze: 28,3 miljardi eiro), savukārt Igaunijā nodokļos iekasē vairāk (34 % no IKP) ar principā līdzīgas nodokļu sistēmas palīdzību un nedaudz zemākām nodokļu likmēm.
Kopš plašu publicitāti ieguvušā prezidenta Raimonda Vējoņa 2016. gadā paustā paziņojuma: “Man ir kauns, ka Igaunijā budžets ir lielāks par desmit miljardiem eiro, bet mums – it kā lielākai valstij ar lielāku ekonomiku, ir pāri septiņiem miljardiem. Teikšu kā ir – tas rīvē kantes,– praktiski nekas nav mainījies.
Šobrīd šī “kantes rīvēšana” nedz mūsu prezidentam, nedz varas politiķiem vairs diskomfortu nerada, un sabiedrībai tiek apgalvots, ka VID strādā labi, jo ir pat pārsniegti (jāmin, ka tikai par 1,1 %) prognozētie ieņēmumi.

Taču, ja aplūkojam tuvāk šo šķietami necilo 4 % punktu no IKP starpību starp nodokļu ieņēmumiem Latvijā un Igaunijā, sanāk, ka mēs katru gadu neiegūstam aptuveni 1 miljardu eiro. Šī summa nenozīmē to, ka papildus ieņēmumi radīsies tikai tad, kad Latvijā veiksmīgi tiks apkarota ēnu ekonomika. Tas nozīmē tikai to, ka, ja Latvijas VID spēs optimizēt savu darbību un strādāt kā to spēj Igaunijas kolēģi, mēs iegūsim tik ievērojamus līdzekļus valsts budžetā, ka spēsim dubultot veselības aprūpes budžetu, ja vien, protams, to patiesi gribēsim.

Ko tad īsti paveica igauņi? Viņi reformēja VID, atlaižot 20 % darbinieku, un par ietaupīto naudu palielināja pārējo darbinieku algas par trešdaļu. Tādējādi viņi ieguva kvalitatīvi augstvērtīgākus un motivētākus darbiniekus. Salīdzinājumam: Latvijā VID šobrīd strādā aptuveni 4000 darbinieku, kamēr Igaunijā praktiski to pašu darbu spēj paveikt 1400! Salīdzinot ar Igaunijas VID, Latvijas VID strādā par 285 % vairāk darbinieku. Rodas loģisks jautājums, kāpēc atšķirība ir tik liela.

Nepieciešams būtiski reorganizēt VID, likumdošanā paredzot elastīgas personāla vadības politikas iespējas, kas nodrošina iespēju nomainīt darbiniekus, kuru motivācija, spējas un atbildības sajūta neatbilst modernas iestādes standartiem.
VID nepieciešama jauna vadības komanda – ambicioza un ar plašām pilnvarām. Tāda, kura spētu uzņemties atbildību par pārmaiņām.

Pirmais būtiskais jaunās VID vadības darbs – fokusa maiņa no koncentrēšanās uz darbu ar nodokļu maksātājiem uz darbu ar nodokļu nemaksātājiem. Šobrīd lielāko kaitējumu nodokļu ieņēmumiem un mūsu valsts konkurētspējai nodara salīdzinoši neliels skaits labi organizētu grupējumu, kas nodarbojas ar kontrabandu un PVN shēmām, kuru darbības rezultātā ekonomikā ieplūst aplokšņu algu izmaksai nepieciešamā skaidrā nauda. Tās ir labi atstrādātas un valsts dienestu piesegā darbojošās shēmas. Kamēr šīs shēmas un grupējumu darbība netiks būtiski ierobežota, visi ēnu ekonomikas samazināšanas plāni paliks tikai tukšu runu līmenī.

Otrs būtiskais darbs – nodokļu amnestija. Ēnu ekonomikā ir iesaistīta liela daļa Latvijas nodokļu maksātāju. Viens no veidiem, kā mainīt “pelēkās” ekonomikas darbību, ir pieņemt amnestijas likumu, kas nosaka to, ka sodi par pārkāpumiem netiks piemēroti ar nosacījumu, ka nākotnē saistības pret valsti tiks godprātīgi pildītas.

Trešais darbs – būtiski palielināt sodus par nodokļu nemaksāšanu. Tikai tad, kad cilvēki sapratīs, ka nodokļu nemaksāšana viņiem izmaksās būtiski vairāk nekā nodokļu maksāšana, būs iespējams panākt jūtamu progresu gan iedzīvotāju attieksmes, gan valsts kases papildināšanas ziņā.

Nodokļu iekasēšana ir valsts pastāvēšanas jautājums. Sekmīga nodokļu iekasēšana ir viens no būtiskākajiem drošas valsts un patriotiskas sabiedrības rādītājiem, tas ir pamats valsts pastāvēšanai, konkurētspējai un izaugsmei ilgtermiņā. Cik optimālu nodokļu iekasēšanas sistēmu mēs spēsim izveidot, tik strauji spēs augt mūsu valsts labklājība.

Video

  • KPV LV piedāvā LIKVIDĒT KOALĪCIJAS PADOMI
  • KPV LV piedāvā PANĀKT EFEKTĪVĀKU TIESU DARBU LATVIJĀ
  • KPV LV piedāvā REĀLU ATBALSTU PENSIONĀRIEM
  • KPV LV piedāvā SAMAZINĀT MEDIKAMENTU CENAS
Citi video
Kalendārs

Pr
Ot
Tr
Ce
Pk
Se
Sv
PIEVIENOJIES

Ja Tev nav vienaldzīga Latvijas nācijas pastāvēšana ilgtermiņā un Tu atbalsti mūsu idejas un programmu nākamajām Saeimas vēlēšanām,

KĻŪSTI PAR MŪSU BIEDRU
aizpildot šo anketu:

E-pastā saņemsi apstiprinājumu par iestāšanos.

Vērts izlasīt
LASĪT VĒL