Vienīgā partija, kas zina, kā panākt reālas pārmaiņas.

GALVENAIS SASKARSMES PUNKTSPieejams ģimenes ārsts: sociālā komforta pamats

Ģimenes ārsts ir pirmais un galvenais saskarsmes punkts iedzīvotājam ar veselības aprūpes sistēmu. Tā tam būtu jābūt efektīvā, sociāli taisnīgā un saprotamā veselības aprūpes sistēmā. Taču Latvijā tas tā īsti nav, jo ģimenes ārstu darbs ir birokrātiski apgrūtināts un zemi apmaksāts, līdz ar to valstī plaukst privātā veselības aprūpe, kura tiek subsidēta arī no nodokļu maksātāju naudas. Šo sistēmu ir nepieciešams mainīt.
Ikvienam nepieciešama pārliecība, ka veselības problēmu gadījumā, mums būs pieejams kvalificēts profesionālis – ģimenes ārsts, kuram var uzticēties un kurš pats spēs palīdzēt atrisināt veselības problēmu vai nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie atbilstoša speciālista.

Šobrīd, pārlieku birokratizējot ģimenes ārstu institūciju, valsts apzog savus iedzīvotājus. Ārstiem nav laika saviem pacientiem un viņu problēmām, jo vizītei atvēlētajā laikā ārstam galvenais ir sagatavot dokumentāciju, kā arī ievadīt datus kūtri strādājošajā e-veselībā. Ģimenes ārstiem nākas tērēt laiku un enerģiju, cenšoties pamatot ierēdņiem salīdzinoši nelielās kapitācijas naudas palielinājuma nepieciešamību, tā vietā, lai koncentrētos uz savu tiešo pienākumu un valsts noteikto kritēriju izpildi.

Tas vien, ka tikai 8 no 1300 ģimenes ārstiem Latvijā spēj izpildīt valsts noteiktos ģimenes ārstu darbības kritērijus, liecina nevis par ārstu zemo kvalifikāciju, bet gan sistēmisku kļūdu. Valsts nedrīkst pieļaut situāciju, kurā pārlieku lielas birokrātijas dēļ streiko ārsti, uz kuru darbu balstās sabiedrības veselība kopumā.
Patlaban ģimenes ārstu darbība valstij izmaksā aptuveni 70 miljonus eiro gadā, kas ir tikai 7 % no visa veselības aprūpei paredzētā budžeta, savukārt ģimenes ārstu nozīme sabiedrības veselības nodrošināšanā ir milzīga, jo tieši viņi ir galvenais balsts nopietno slimību savlaicīgai profilaksei.

Valsts kontroles 2017. gada pētījumā par ambulatoro veselības aprūpi Latvijā konstatēts, ka ģimenes ārstu nosūtījumu skaits pie speciālistiem Latvijā gandrīz divas reizes pārsniedz vidējo skaitu Eiropā kopumā (ES rādītājs ir 363 nosūtījumi uz 1000 pacientiem, Latvijā – 676). Turklāt nosūtījumu skaitam ir tendence pieaugt. Tas ir vēl viens apliecinājums sistēmiskai kļūdai, kas netiek risināta pēc būtības!

Pēc Valsts kontroles ieskatiem, galvenais cēlonis nepilnībām ģimenes ārstu darbā ir motivācijas trūkums, jo tikai 1,5 % no finansējuma ir saistīti ar ārstu ikgadējo darbības novērtējumu.
Mēs nedrīkstam pieļaut, ka valsts birokrātiskā mašīna grauj mūsu pārliecību savai valstij. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka Latvija saglabā pasaules līderpozīciju, kā valsts ar visneefektīvāko valsts pārvaldi tādās mūsu valstij vitāli būtiskās jomās kā izglītība un veselības aizsardzība.

Valstij ikvienam iedzīvotājam jāspēj nodrošināt vienmēr pieejamu ģimenes ārstu, kas spēs nodrošināt pacientam savlaicīgu veselības aprūpi.
Lai to nodrošinātu, nepieciešams:
Lielāks finansējums ģimenes ārstiem → mazāks birokrātisks slogs ģimenes ārstiem → vairāk profesionālu ārstu → vairāk ārsta laika pacientam → veselāka sabiedrība.

Lielāks finansējums un mazāks birokrātiskais slogs ģimenes ārstiem dos iespēju vairāk laika veltīt pacientam. Ārstiem jāstrādā cilvēkiem, nevis birokrātiskajai sistēmai! Vairāk laika pacientam – veselāka sabiedrība.
Mēs nedrīkstam pieļaut, ka Latvijā cilvēks birokrātisku šķēršļu dēļ tiek bīdīts maksas medicīnas virzienā.
Mums jāatgriež cilvēki sociālā komforta zonā.
Tikai tā mums būs cerība uz demogrāfisko rādītāju uzlabošanos, tikai tā mēs spēsim ilgtermiņā pastāvēt kā nācija.

Video

  • KPV LV piedāvā LIKVIDĒT KOALĪCIJAS PADOMI
  • KPV LV piedāvā PANĀKT EFEKTĪVĀKU TIESU DARBU LATVIJĀ
  • KPV LV piedāvā REĀLU ATBALSTU PENSIONĀRIEM
  • KPV LV piedāvā SAMAZINĀT MEDIKAMENTU CENAS
Citi video
Kalendārs

Pr
Ot
Tr
Ce
Pk
Se
Sv
PIEVIENOJIES

Ja Tev nav vienaldzīga Latvijas nācijas pastāvēšana ilgtermiņā un Tu atbalsti mūsu idejas un programmu nākamajām Saeimas vēlēšanām,

KĻŪSTI PAR MŪSU BIEDRU
aizpildot šo anketu:

E-pastā saņemsi apstiprinājumu par iestāšanos.

Vērts izlasīt
LASĪT VĒL