Vienīgā partija, kas zina, kā panākt reālas pārmaiņas.

Valstiska problēma vai neizmantota iespēja?Valsts bērnudārziem jānonāk valsts pārziņā!

Pieejams, valsts apmaksāts bērnudārzs ir viens no ģimenes sociālā komforta pamatelementiem.
Ja ģimenei nav pārliecības, ka šis valsts pakalpojums būs pieejams, nav pamata ļauties ilūzijām par demogrāfisko rādītāju uzlabošanos. Valstij ir jādara viss iespējamais, lai ģimenēm būtu vieglāk pieņemt lēmumu par bērniem un ģimenes plānošanu, un bērnudārzu pieejamība ir būtiskākais dzimstību veicinošais faktors Rīgā, ko apliecina arī Baltic International Bank Latvijas barometrs 2017. gada septembra pētījuma dati.

Pašreiz varas politiķu “rūpes” par demogrāfiju aprobežojas tikai ar nelieliem pabalstiem un neietver diskusiju par akūtu valsts bērnudārzu trūkumu, nemaz nerunājot par skaidri noformulētu risinājumu šai problēmai. Tas nav pieņemami, ka, mazulim tikko piedzimstot, jaunie vecāki, iespējams, jau ir nokavējuši uz vietu dzīvesvietai tuvākajā bērnudārzā.

Līdz ar to valsts piespiež jaunos vecākus “shēmot” vai būtiski pārmaksāt par to pašu pakalpojumu, kas uz atšķirīgiem noteikumiem ir pieejams citiem, tādiem pašiem nodokļu maksātājiem kā viņi. Šāda netaisnīga un savā ziņā bezcerīga situācija pastāv jau gadiem un apliecina to, ka pastāvošā valsts pārvalde nevēlas un nevar risināt samilzušo demogrāfisko problēmu pēc būtības.

Mēs ierosinām skatīties plašāk. Ir nepieciešams panākt, ka bērnudārzs ir vieta, kur ikviens bērns gūst kvalitatīvu pirmsskolas izglītību latviešu valodā.

Tieši pirmsskolas vecumā sāk veidoties bērna personība, nostiprinās vērtību sistēma, tiek apgūtas pamatprasmes, kā arī veidojas saskarsmes ieradumi ar vienaudžiem un sabiedrību. Tieši bērnudārzs ir tā vide, kas bērnam dod priekšstatu par valsts kultūru, tradīcijām un kopīgajām vērtībām. Neiesaistoties bērnu audzināšanā šajā vecumā, valsts zaudē iespēju savlaicīgi integrēt visus valstī dzīvojošos bērnus vienotā kultūrtelpā. Tieši bērnu sadalīšana pēc valodu principa jau bērnudārza vecumā nosaka to, ka aptuveni 20 % mūsu valsts bērnu pieder citai kultūrtelpai, kuru vēlākai integrēšanai pamatskolā un vidusskolā valsts ik gadu tērē ievērojamus budžeta līdzekļus. Šāda pieeja nav efektīva, un iegūtais galarezultāts veicina divkopienu sabiedrības pastāvēšanu.

Bērnudārzu pieejamībai un vienotai, kvalitatīvai pirmsskolas izglītībai valsts valodā jākļūst par valsts līmeņa prioritāti.

Tieši tādēļ visiem valsts bērnudārziem jānonāk valsts, nevis pašvaldību pārziņā, kā tas ir šobrīd.

Lai gan valsts finansē valsts bērnudārzu darbību, šī pakalpojuma praktisko nodrošināšanu veic pašvaldības, kuras jau gadiem ilgi ir pierādījušas savu nespēju atrisināt problēmu ar bērnudārzu pieejamību. Valsts nevar esošo situāciju mainīt pēc būtības, jo formālā prasība, ka bērnam no 5 gadu vecuma pirmsskolas apmeklējums ir obligāts, tiek ievērota. Savukārt katra no 119 pašvaldībām bērnudārzu jautājumu risina pēc saviem ieskatiem, interesēm, resursiem un izpratnes, kas nereti aprobežojas ar principu “galvenais, ka bērni paēduši”. Rezultātā pamatizglītības sistēmā ienāk bērni ar dažādu sagatavotības pakāpi, ko apliecina arī OECD pētījums par Latvijas pirmsskolas izglītības sistēmu un tās trūkumiem.

Izglītoti, zinātkāri un sabiedrībai atvērti cilvēki rodas nevis augstskolās, bet veidojas jau bērnudārzos. Ja bērna izglītībai ir ielikti labi pamati, tad mēs varam cerēt uz pilnvērtīgu jauno speciālistu, kuram skola un augstskola ir tikai nākamais solis viņa izaugsmē. Tādēļ ieguldījums kvalitatīvos un pieejamos bērnudārzos ir ieguldījums nākotnē ar vislielāko atdevi. Tā ir iespēja nodrošināt visiem, arī bērniem, kas nāk no nelabvēlīgām ģimenēm, konkurētspējīgus apstākļus viņu turpmākai izaugsmei, neatkarīgi no vecāku iespējām, pašvaldības mazspējas vai valdības vienaldzības, kā tas ir šobrīd.

Bērnudārziem nepieciešama vienota, centralizēta un valsts noteikta politika. Tāpat kā maziem bērniem nepieciešama noteikta dienaskārtība ar laiku rotaļām, diendusai un ēdienreizēm, kā arī paļāvību tam, ka noteiktā laikā māmiņa vai tētis ieradīsies, lai kopīgi dotos mājās, arī ikvienam Latvijas iedzīvotājam nepieciešama pārliecība, ka valsts ir spējīga nodrošināt viņa bērnam vietu valsts apmaksātā bērnudārzā, kur tas apgūs savam vecumam atbilstošas prasmes un pamatvērtības latviešu valodā un tādā kvalitātē, kas ļaus viņam pilnvērtīgi iekļauties Latvijas sabiedrībā. Šādu pārliecību var dot tikai valsts, kas patiesi rūpējas par tās pilsoņu sociālo komfortu.

Video

  • KPV LV piedāvā LIKVIDĒT KOALĪCIJAS PADOMI
  • KPV LV piedāvā PANĀKT EFEKTĪVĀKU TIESU DARBU LATVIJĀ
  • KPV LV piedāvā REĀLU ATBALSTU PENSIONĀRIEM
  • KPV LV piedāvā SAMAZINĀT MEDIKAMENTU CENAS
Citi video
Kalendārs

Pr
Ot
Tr
Ce
Pk
Se
Sv
PIEVIENOJIES

Ja Tev nav vienaldzīga Latvijas nācijas pastāvēšana ilgtermiņā un Tu atbalsti mūsu idejas un programmu nākamajām Saeimas vēlēšanām,

KĻŪSTI PAR MŪSU BIEDRU
aizpildot šo anketu:

E-pastā saņemsi apstiprinājumu par iestāšanos.

Vērts izlasīt
LASĪT VĒL